Kriko ile Bina Kaldırma Sistemleri

Kriko ile bina kaldırma sistemleri , Kriko, ağır yükleri kaldırmak ve taşımak için güç amplifikasyonu sağlayan bir tür malzeme kaldırma cihazıdır. Kriko kelimesi,  yükü kaldırmak için uygulanan kuvveti artırmak için mekanik bir yöntem kullanan bir kaldırma cihazı olarak da tanımlanabilir. Kriko ile bina kaldırma sistemleri genellikle inşatlarda ev kaldırmada kullanılır. Kuvvet uygulamak için ana mekanizma, kriko tipine bağlıdır. Bu genellikle bir dişli (mekanik kriko) veya hidrolik silindirdir. Kriko seçerken evin ağırlığını doğru hesaplamanız gerekir. Elde edilen sonucu 4’e bölün. Küçük bir evi kaldırırken, kütlenin yarısını ayırmanız gerekir. Küçük bir binada, köşede sadece dört kaldırma mekanizması sergileniyor. Daha sık büyüklerin altına kurulurlar.  Kütleler hesaplandıktan sonra, belirli amaca uygun mekanizma tipine göre belirlenir. Çerçeve evini şantiyeden biraz daha uzağa kaldırmak için krikoyu şişirmeniz veya tekerlek takmanız gerekir. Kaldırma noktasından zemine olan mesafe 30 cm’yi aşarsa, şişe ve makaslı bir hidrolik asansör uygundur.

 

Kroki Çeşitleri ve Özelliği

Krikolar, asansörü oluşturmak için kullanılan mekanizma tipine göre bölümlere ayrılabilir (genellikle hidrolik, mekanik veya pnömatik). Kriko ile bina kaldırma sistemleri Hidrolik silindir tarafından üretilen kuvvet kaldırma hareketine neden olduğu için hidrolik krikolar mekanik krikolardan daha yüksek kaldırma kapasitesine sahiptir. Tipik hidrolik kriko biçimleri, şişe krikolarını ve ayak krikolarını içerir. Makine kriko sistemi temel olarak bir makineyi hareket ettirmenin bir yolu olarak kabul edilir. Bunun nedeni, hidrolik ayak kaldırıcıya girişin yerden 30 cm yüksekte olabilmesidir. Bu, çoğu makine için çok pahalıdır. Makine krikoları için bu yükseklik çok daha esnektir.

 

1.360 derece kullanım özelliği vardır. Makine krikoları sadece bir yönde dönmez veya  yay kısıtlamalarına sahip değildir. Kriko ile bina kaldırma sistemleri Tam 360 derece dönüş, dar alanlarda veya kaldırmanın zor olduğu yükler altında çalışırken maksimum esneklik sağlar.

 

  1. Yatay veya dikey kullanım

Kademesiz mekanik kriko, ağır yükleri kaldırmak ve krikonun tam kapasitesine kadar  itmek için yatay ve dikey konumlarda kullanılabilir.

 

  1. Baş ve ayak kaldırma

Aynı yük, krikonun hem “ucu” hem de “başı” ile kaldırılabilir. Bu, düşük kademeli Jack gerektirmeyen ve daha büyük bir kaldırma gerektiren uygulamalar için yüksek kaldırma sağlar. Bu Jack’ı 2’si 1 arada olarak düşünebilirsiniz.

 

  1. Aşırı Yük

Bu krikoların bazı modellerinde bulunan basınç tahliye valfi, kullanıcıyı yanlışlıkla aşırı yüklenmeye karşı korur.

 

Kendi Elinizle Bir Evi Kroki İle Kaldırmanın Adım Adım Süreci

 

İş, ağırlık ve kaldırma noktalarının sayısına bağlıdır. En azından evi yükseltmek için Jack’i kullanmak yeterli. Ancak, bu kural yalnızca küçük binalar için geçerlidir. Kriko ile bina kaldırma sistemleri Tek bir asansör kullanıldığında, köşelerin dikey çıkıntıları düzensiz olabilir ve evin dekorasyonu işe yaramaz olabilir. Kapılar ve pencere çerçeveleri yanlış hizalanmış olabilir. İki kaldırma mekanizması kullanılarak, şiddetli deformasyonu önlemek için yapının tek taraflı kaldırılması senkronize edilir.

Duvarı aynı anda kaldırmak için en az dört cihaz kullanılır ve uzun duvarlar için daha fazlası kullanılır. Bu durumda, binanın küçük bir deformasyonu garanti edilir. İşten sonra büyük onarımlar gerekli değildir.

 

Gerekli Önlemlerin Alınmasının Önemi

Çıkışta çalışmaya başlamadan önce, tüm iletişim elektriği, su temini, drenaj, internet kabloları, gaz temini kapatılmalıdır. Yeraltı iletişimi kesilmelidir. Bu talimata uyulmaması, binanın kaldırılmasını engelleyebilir veya binaya zarar verebilir. Kriko ile bina kaldırma sistemleri  evde mutfak varsa, boruların tavandan serbestçe geçmesini sağlayın. Kazan binanın zemininde bulunuyorsa, tüm boruları ve hortumları çıkararak kapatılmalıdır. Duvara monte versiyonda kombi parazite neden olmaz

 

Bina Kaldırmada Krikonun Kurulumu

Kurulum yöntemi, temelin türüne bağlıdır. Levha veya bantta, laminasyon için dikdörtgen girintiler kesilir. Kazıklar  ahşap levhaların derzlerini gerektirir. Kurulum yeri düzgün ve düz olmalıdır. Yükseklik ayarı için bir tripod ile donatılmıştır. Kaplamalar için en az 20 cm genişliğinde ahşap levhalara ihtiyacınız olacaktır. Krikonun doğru kurulumu, kaydedicinin koşullarına bağlıdır:

 

Alt çıkıntılar çürümüşse, tüm kütüğün üzerine asansörün üstünü yerleştireceğiniz delikler açmalısınız. Taç sağlamsa, vakfın montajı için eski temelde bir niş olmalıdır. Kriko ile bina kaldırma sistemleri yükü dağıtmak için koçun altına metal bir plaka veya bir kanal parçası yerleştirilir. Çalışırken silindir çubuğunun dikeyliğine dikkat edin. Eğildiğinde iş durur ve kaldırma mekanizması sabittir. Kriko dikey değilse evin kayması veya düşmesi riski vardır. Her durumda, kazaları önlemek için kriko altına en az 10 * 10 cm boyutlarında bir metal levha yerleştirilir.

 

Kroki İle Ev Kaldırma da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kriko ile bir ev inşa ederken, tekniği ihlal etmemek ve her şeyi talimatlara göre yapmak önemlidir. Binanın tamamen veya kısmen yıkılmaması için belirli tekniklere uyulmalıdır. Krikonun kaldırma kapasitesi binanın toplam kütlesinden daha büyük olmalıdır.  Mümkün olduğunda en az 4 vinç kullanmaya dikkat edin. Ev eşit olarak yükseltilmelidir. Yanlış hizalama, stabilite kaybına ve devrilmeye yol açar. Amaçlanan destek, binanın ağırlığını belirli bir mesafede destekleyebilmelidir. Jack’in bacaklarının sağlam olması gerekiyor. Tuğlalar, monolitler veya panel ev yükselmeleri farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. Temelde karmaşık metal yapılar oluşur ve bina hidrolik olarak hareket eder. Böyle bir işi tek başına yapmak imkânsızdır. Bu hizmeti kaliteli işçilik ve uygun fiyatlandırma ile almak isterseniz bize ulaşın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir