CIVATA TORKLAMA HİZMETİ, CIVATA TORKLAMA, CIVATA TORK DEĞERLERİ, CIVATA TORKLAMA TABLOSU

Civata Torklama Hizmeti

Cıvata, birbirine bağlamak için tercih edilen malzemelerin üst kısmına delik açılarak, üç kısmına somon takılır sıkıştırma yapılır. Bir bağlantı malzemesidir. Mühendislik alanında bulon olarak da adlandırılır. Genel olarak somon ile birlikte kullanılır. Cıvatanın en çok tercih edildiği alanlar inşaat ve makine sektörüdür.

Cıvata saat yönü kavramına göre sıkılır. İlk olarak 1800’ lü yılların sonunda kullanılmaya başlanmıştır. Çoğunlukla insanlar sağ elini kullanıldığı için, sağ ve yöne doğru cıvatanın daha güçlü büküldüğü anlaşılmıştır. Tam tersi şekilde sıkılan cıvatalar da mevcuttur. Özellikle otomotiv sektöründe görülür.

Cıvata ile vida zaman zaman birbirine karıştırılan malzemelerdir. Cıvata ile vida birbirinden farklıdır ve aralarında temel değişiklikler vardır. Cıvata delik açma özelliğine sahiptir, vida ise bu şekilde bir özellik taşımaz. Cıvata da genel olarak somon tercih edilir, vida da ise somon tercih edilmez. Cıvata boyut Olarak da vidaya göre daha büyüktür. İkisinin de fonksiyonu ve kullanım amacı farklıdır.

Tork, kuvvet ve ya dönme momenti, bir cisim ve ya kuvvetin ekseninde, destek noktasında ve ya çevresinde dönmektir. Kuvvet şekli nasıl olursa olsun, yani çekme ya da itme farketmeden, tork herhangi bir nesnenin döndürülmesi manasına gelir. Tork, cıvataların kafa kısmına sıkma yönünde uygulanan döndürme ya da  kuvveti şeklinde tanımlanır. Hem kuvvet şekli hem de kuvvet kolu şeklinde ölçümler sonucu elde edilir. Cıvata torklama cıvatayı döndürmektir.

Tork Nedir, Ne İşe Yarar?

Döndürme kuvveti anlamını taşıyan torklama, araç motorlarında bulunan krank milinin dakikalık olarak gerçekleştirdiği  dönüş sayısına verilen isimdir.  Bu dönüşlerin fazla ya da az sayıda olması demek, aracın çekiş gücünün göstergesi demektir. Bütün bu bilgiler ele alındığı zaman, araç çekiş gücünün yüksek olması, tork kuvvetinin de yüksek olması anlamına gelir. Bir aracın çekiş gücünün iyi olması isteniyorsa tork devri de mutlaka iyi bir şekilde olmalıdır. Tork seviyesinin yüksek olması demek, araç yük gücünün de yüksek olması demektir. Tork araçlar için çok önemli bir kavramdır.

Hem cıvata hem de farklı somonların bir araya getirilerek kullanılmasının çok eski çağlara dayanan bir sistem olduğu söylenebilir. Yıllar geçtikte her alanda olduğu gibi cıvata sıkma alanında da teknolojiye bağlı olarak, önemli gelişmeler olmuştur.  Cıvata torklama konusu oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Ürün çeşitliliği de fazladır.

Cıvata Torklama Neden Önemlidir?

Cıvataların çeşitli parçaları birlikte tutması ya da güvenli bir şekilde tutması için, belirli bir oranda gevşetilmesi ya da esnetilmesi gerekir. Eğer belirlenen değerden daha az bir gevşeme yapılmış ise cıvata esner ve parçalar bir arada durmaz. Bu etki ile cıvatada kesilme olabilir.

Eğer cıvata gevşek bir hâlde ise  düzenekte aşınma ya da titreme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da istemeyen mekanik kayıplara sebep olur. Özellikle basınç noktasında olan parça birleşimlerinde yanlış cıvata germe sonucu  gaz ve sıvı kaçakları oluşabilir ve bu da tehlikeli bir durumdur. Eğer yanıcı maddeler varsa, istemeyen şeyler ortaya çıkabilir. Bi yüzden cıvata torklama çok önemlidir. Cıvatanın dengede olması gerekir. Ne fazla gevşek olmalı, ne de çok fazla sıkılmalıdır.

Torkmetre Nedir?

Bazen evlerde ya da imalat yapılırken, cıvatayı sıkma konusunda sıkıntı yaşanır ya da fazla zorlamadan dolayı kırılır. Bu şekilde olayların yaşanmaması için, aletler üretilir. Bu aletlere torkmetre ismi verilir.  Torkmetre İsminin yanı sıra, tork anahtarı da ismi verilir. Torkmetre ya da tork anahtarı, bağlantı elemanı ya da cıvatayı sıkmaya yarar. Önemli bir ekipmandır. Torkmetre kullanımlı öncesi, ayar yapılması gerekir. Bunu da herkes yapamaz. Bunun için teknik bilgi sahibi olmak önemlidir.

Tork anahtarı önceden belirlenmiş olan tork değerine uygun olarak cıvata ve somon sıkmak için tercih edilen bir araçtır. Bu alet sayesinde bağlantı elemanları sıkılır ve buradaki amaç bağlantı hatalarını önlemektir. Yetersiz sıkma sonucu, bağlantılar da problem olabilir. Burada önemli olan doğru tork ayarının yapılmasıdır.  Hem montaj hem de performans açısından çok önemlidir. Tork ölçümü bu işte uzman kişiler tarafından yapılır. Siz de bilgi ve hizmet almak isterseniz, firmamızı güvenle tercih edebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir