Norbar Çantalı Dikey Tip Mekanik Tork Artırıcı Setleri

[1000 – 4000 N.m]

Çantalı Dikey Tip Mekanik Tork Artırıcı Setleri

 • Torklama hassasiyeti ±%4 daha iyi
 • HT52 -18186 1000 N.m aktarım oranı 22:1
 • HT92 -18195 4000 N.m aktarım oranı 25:1
 • Uyumlu tork anahtarlarıyla sunulur
 • Geri dönüş kilit mekanizmasına sahiptir
 • Hem sıkma ve sökme işlemlerinde kullanılır
 • İnce uzun gövdesiyle dar bölgeler için ideal
 • Alüminyum krank tip destek ayağıyla sevk edilir
 • Her cihaz özgün kalibrasyon belgesine sahiptir
 • Türkiye’de garanti servis ve yedek parça hizmeti

Norbar Çantalı Tork Artırıcı Setleri – 1000 N.m- 4.000 N.m
Norbar dikey tip mekanik tork artırıcılarını torkmetre ile birlikte plastik çanta içinde set halinde satışa sunmaktadır.
Çantalı tork artırıcı setleri iki farklı kapasite bulunur.

 • HT52 18186 1000 N.m Mekanik Tork Artırıcı
 • HT92 18195 4000 Nm Mekanik Tork Artırıcı
Parça Tork Aralığı Aktarım Oranı Geri DönüŞ Torkmetre Giriş Çıkış Kare Ağırlık
No. N.m Lbf.ft # Kilidi Nortronic Inch Inch Kg
18186 1.000 738 22.2:1 Var 12- 60 1/2″ 3/4″ 5.4
18195 4.000 2950 25:1 Var 20-100 1/2″ 1″ 12.3

Geri Dönüş Kilidi (Anti Wind-Up Ratchet)
Aktarım oranı yüksek olan tork artırıcı şanzımanlar küçük kuvvetlerden çok yüksek tork kuvvetleri üretirler. Üretilen bu yüksek tork kuvvetleri krank tip veya kaydırmalı tip destek ayağıyla karşılanır. Tork artırıcı ile sıkma işlemi sırasında üretilen kuvveti dişli sisteminde ayrıca bir tepkime kuvveti oluşur. Bu tepki, sıkma yönünün tersine bir kuvvettir. Bu kuvvettin kontrol altına alınamaması kullanıcı için risk oluşturur.

Geri dönüş kilidi, dişli sistemindeki geri tepmeyi kendi içinde hapseder. Kullanıcı, çalışma sırasında bu tepkimeyi hissetmez. Geri dönüş kilidi aynı zamanda tork artırıcıyı cırcırlı tork anahtarı gibi kullanışlı hale getirir. Yüksek torklama işlemleri geri dönüş kilit mekanizmasıyla kolayca ve risk oluşturmadan gerçekleştirilir.

Aktarım oranı 5 kat olan tork artırıcılarda genel olarak geri dönüş kilidi bulunmaz. Geri dönüş kilit mekanizması hem maaleyeti artırır, hem de cihazın boyunun yükselmesine neden olur. Aktarım oranı yüksek olan tork artırıcılarda geri dönüş kilit mekanizmalı modeller tercih edilmelidir.

Mekanik Tork Artırıcılarda Aktarım Oranı
Mekanik tork artırıcılar üretim aşamasında güç aktarım testlerinden geçirildikten sonra belli aktarım oranlarıyla etiketlenip satışa sunulurlar. Pek çok üretici marka mekanik artırıcılar ile birlikte aktarım tablosu sunar. Aktarım oran tablosuyla sunulan cihazlar düşük ve yüksek tork değerlerinde aynı aktarım oranına sahip değildirler.

Tork Artırıcı Aktarım Oranı Neden Değişir?
Yüksek tork kuvvetleri üretilirken, üretilen kuvvetin önemli bir bölümü sürtünme sonucu ısı enerjisine dönüşür. Bu kayıp hassas işlenmeyen, boşluğu fazla olan dişli mekanizmalarında daha fazladır. Dişliler ve dişlilileri tutan pimler arasındaki boşluğun fazla olması, planet dişli sisteminde üretilen tork kuvvetinin bir bölümü yanal yükte kaybolur. yok olur. Yüksek torklardaki kuvvetin bir bölümü, yanal yükleme ve sürtünme nedeniyle düşük değerlerle aynı aktarım oranına ulaşılamaz. Bu nedenle bazı üreticiler belli aralıklarla ölçüm alarak her model için aktarım tablosu oluştururlar.

Norbar Tork Artırıcılarda Aktarım Hassasiyeti
Norbar üretimini yaptığı bütün mekanik tork artırıcıların hem düşük hem de yüksek tork değerlerinde ±%4 lük hassasiyeti garanti ederi.Norbar tork artırıcılarındaki tork eğrisi en düşük değerden en yüksek değere doğru 45° lik bir açıyla oluşur. Norbar tork artırıcılarda aktarım oranı sabittir. Kullanıcı sabit olan bu aktarım oranını giriş kuvveti ile çarptığında erişebileceği maksimum torku, ya da uygulamak istediği maksimum tork değerini aktarım oranına böldüğünde uygulanacak giriş kuvvetini tespit etmiş olur.

Tork Artırıcı Kalibrasyonu
Norbar tork artırıcıları imalat işleminden sonra kalibrasyon işlemine tabii tutulur. Üretilen bütün tork artırıcılar kalibrasyon sertifikasıyla sevk edilir.

Tork artırıcılar Norbar tarafından üretilen tork sensörleriyle (transducer) kalibre edilir. Kalibrasyon işleminde hem giriş hem de çıkış kuvvetinin ölçüldüğü tork sensörleriyle (transducer) onatılan özel bir cihazda gerçekleştirilir. Bu cihaz Norbar mühendisleri tarafından tasarlanmıştır.